مقالات

برخی از قابلیت های آسانسورهای هیدرولیکی برخی از قابلیت های آسانسورهای هیدرولیکی
,- برخورداری از ضریب ایمنی بالا (عدم وجود احتمال سقوط بخاطر استفاده از جک) - فاقد وزنه تعادل میباشد( فضایی در حدود 13% به فضای مفید ساختمان اضافه خواهد شد ) -کاهش بار اضافی در راس چاه آسانسور (حذف موتورخانه در بالای ساختمان) کاهش محاسبات فنی در ستونهای جانبی چاه در نتیجه باعت کاهش هزینه ساخت - کاهش قابل ملاحظه سازه فلزی (آهن کشی) در چاه آسانسور که خود باعت کاهش وزن ساختمان نیز میگردد - جابجایی بار با ظرفیت بالا - استفاده از کابینهای تمام شیشه ای گرد (360 درجه) در جک مستقیم - صرفه جویی در مصرف برق (در حدود 40%) نیروی پایین آمدن [(bold)|آسانسورهای هیدرولیک ] با استفاده از نیروی جاذبه زمین میباشد(موتور خاموش) - برخورداری از حرکت یکنواخت و نداشتن صدا حین حرکت آسانسور و در درون کابین و داخل طبقات (بدلیل حذف کادر وزنه ) که موجب آرامش خاطر ساکنین در آپارتمانها میباشد. -دسترسی آسان سرویس کار به موتورخانه در زمان سرویس و مواقع اضطراری - حذف موتور خانه در راس چاه صدای استارت موتور باعث آلودگی صوتی برای ساکنین بالاترین طبقه از بین خواهد رفت. - طول عمر زیاد قطعات واستهلاک کم به دلیل کاهش قطعات متحرک - امکان تنظیم سرعت بوسیله شیر کنترل هیدرولیکی که به مراتب کم هزینه تر و ایمن تر از آسانسورهای کششی VVVF میباشد -امکان افزایش فضای کابین به علت حذف کادر وزنه در ساختمانهایی که طراحی چاه آسانسور آنها بر اساس آسانسورهای کششی شده - موتورخانه در کف ساختمان و قابلیت انتقال آن تا شعاع 12 متری از چاه [(a)|آسانسور هیدرولیک|/] - توقف ملایمتر و هم تراز تر کابین در طبقات - شیر سلونوئیدی در صورت قطع برق با یک باطری فعال شده و باعث پایین آمدن آسانسور در سر اولین طبقه میگردد. علاوه بر این شیرها , مکانیزمی وجود دارد که میتوان کابین را بصورت دستی از روی پاوریونیت به سمت پایین هدایت کرد.
 آسانسورهای هیدرولیکی  آسانسورهای هیدرولیکی
,آسانسور هیدرولیکی در ساده ترین شکل خود شامل یک سیلندر و یک پیستون است که مستقیما زیر کابین آسانسور قرار دارند .روغن توسط یک موتور الکتریکی از یک مخزن پمپ می شود . این کار باعث بالا رفتن کابین آسانسور می گردد.برای پایین آمدن آسانسور، یک شیر باز می شود و به روغن درون سیلندر اجازه می دهد به سمت مخزن باز گردد. آسانسورهایی که دارای ترافیک کم مسافر، بار و خودرو هستند برای استفاده از آسانسور های هیدرولیک مناسب می باشند ، آسانسور های هیدرولیک اغلب بهترین راه حل برای کاربرد هایی که شامل بارهای بسیار بزرگ هستند ، می باشند . در اغلب موارد برای استفاده در ساختمان های تجاری مناسب به نظر می رسند ، آسانسور های هیدرولیک دراکثر موارد تنها نوع مناسب برای نصب در بسیاری از ساختمان های قدیمی تر که عموما بدون در نظر گرفتن آسانسور طراحی شده اند می باشند . حداکثر ارتفاع حرکت آن ها در عمل حدود 22 متر است و این به دلیل نیاز به قدرت بیشتر و طول پیستون می باشد . هر چه قدر که طول مسیر حرکت افزایش می یابد پیستون هایی با قطر بیشتر باید مورد استفاده قرار گیرند تا در مقابل نیروی بیشتر مقاومت نمایند . این موضوع باعث افزایش هزینه تجهیزات می شود و استفاده از آسانسور هیدرولیک را زمانی که جایگزین قابل دسترس تری وجود داشته باشد از جذابیت کم تری برخوردار می کند . با وجود این که سرعت تا 1 متر بر ثانیه نیز تولید شده است اما عموما دارای سرعت 63/0 متر بر ثانیه می باشند .لازم به ذکر است سرعت کابین خالی به سمت بالا نباید از 8/0 از سرعت نامی بیشتر شود و حرکت به سمت پایین با کابین پر به مقدار بار نامی نباید به میزان بیش از 8/0 از سرعت نامی بیشتر باشد .
[(img)|1041819133741001B]
در این نوع آسانسورها در جاهایی که بارهای بسیار سنگین ( بیش از 3200 کیلو گرم ) حمل می شوند و با لیفت تراک ها به داخل یا بیرون آسانسور تردد می کنند ، می توان از مکانیزم های ضد حرکت مکانیکی استفاده کرد .در آسانسورهای هیدرولیکی وسایلی به نام همسطح کننده مورد استفاده قرار می گیرد. که پمپ روغن کوچکی است که به دلیل نشت روغن و تغییرات بار در کابین در صورت ایجاد تغییرات در سطح مجددا سطح کابین را با تراز طبقه هم سطح می کند . البته ممکن است در شرایطی که چرخ های دستی کوچک در آسانسوری با ظرفیت زیاد استفاده شود این سیستم ها از دقت کافی برخوردار نباشند . در مورد استفاده از آسانسورهای هیدرولیک برای ساختمان های تجاری که انتظار ترافیک سنگین و دائمی می رود باید کاملا احتیاط کرد . زیرا در چنین شرایطی ممکن است به سرعت 1 متر بر ثانیه یا بیشتر نیاز باشد ،تحت چنین شرایطی خنک کردن سیستم از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا برای آسانسورهای هیدرولیک بدون سیستم خنک کننده معمولا حداکثر سرعت 63/0 متر بر ثانیه در نظر گرفته می شود. نیاز به این سیستم خنک کننده اغلب در طراحی ساختمان ها مورد غفلت قرار می گیرد . اغلب موتور خانه آسانسورهای هیدرولیکی در مرکز ساختمان قرار دارد تامین هوای جریانی برای خنک کردن فضای موتورخانه در محدوده 40-50 درجه سانتیگراد از اهمیت زیادی برخوردار است و برای همین با تعبیه کانال های تهویه و جابه جایی هوا با نصب سیستم های خنک کننده موضعی با منشعب از سیستم مرکزی می توان به درجه حرارت مطلوب هوا دسترسی داشت. آسانسورهای هیدرولیکی برای کاربرد های بسیار زیاد با گروهی از آسانسور ها، مناسب نیستند. حتی گروه های آسانسور دوپلکس (دو آسانسور) نیز ممکن است از حداکثر تعداد استارت های مجاز موتور در ساعت ( 45 استارت در ساعت) فراتر روند. چنین روش خنک کننده ای ممکن است پرهزینه یا غیرعملی باشد .
[(img)|1041810233741001B]
با این حال، یک آسانسور هیدرولیکی گاهی اوقات حتی در شرایط ترافیک سنگین و به علت محدودیت های ساختمان ممکن است تنها راه حل باشد. در چنین شرایطی در صورت نیاز باید سیستم خنک کننده اضافی برای واحد موتور پمپ و روغن در نظر گرفته شود . در ساختمان های مسکونی تا 8 طبقه، به علت ترافیک کم می توان از آسانسورهای هیدرولیک استفاده نمود. [(bold)| آسانسورهای هیدرولیکی ]
تعریف آسانسور هیدرولیکی تعریف آسانسور هیدرولیکی
,یکی از مهم ترین سیستم های هیدرولیکی در مقایسه با آسانسورهای کششی، سادگی سازه های لازم برای نصب است، این سادگی به دو دلیل مهم می باشد : تجهیزات یک آسانسور هیدرولیک را می توان درمحل هایی به دوراز محل قرارگیری آسانسور نصب و اتصالات را توسط لوله های فولادی و شیلنگ های مخصوص برقرار نمود. بدین سبب می توان از فضاهای بلا استفاده ای همچون زیر پله ها و یا اتاق های انباری دور از چاه آسانسور برای ایجاد موتورخانه آسانسورهیدرولیک بهره جست. البته لازم به ذکر است الزامات استاندارد دراین خصوص لازم الاجراء خواهد بود. نیروی محرک (فشار سیال هیدرولیکی) به سادگی توسط پمپ بوسیله یک لوله وبا گذشتن ازیک شیر به جک منتقل می گردد. این همان جنبه مفید سیستم است. یعنی لزومی ندارد که تجهیزات بر روی سقف یا کف قرار گرفته و فضایی را اشغال کنند. دریک آسانسورهیدرولیکی که کاببین از زیرنگه داشته شده است،جرم های موجود در چاه باعث ایجاد یک نیروی فشاری در پایه جک می شوند که تمام نیروهای قائم، مستقیما از طریق پایه جک به فونداسیون پایه های ساختمان منتقل می شوند. این بدین معنی است که اضافه کردن آسانسورهیدرولیکی به یک ساختمان که نیروی های ناشی ا زسیستم آسانسور برای آن محاسبه نشده ساده تراست. یک آسانسور هیدرولیکی بر روی پایه و فونداسیون خودش نیز نصب می شود. همچنین می توان آسانسور را در داخل ساختمان نصب کرد و یا اینکه ورودی کابین برروی یکی از دیوار های خارجی ساختمان قرار بگیرد که این طرح فواید زیادی برای دسترسی و ورود افراد معلول را به ساختمان دارد.
[(img)|1041811233741001B]
در رابطه با آسانسورهای هیدرولیکی ساده که ازوزنه تعادل استفاده نمی کنند موارد زیر قابل توجه است : به علت وزن کمی که به ساختمان تحمیل می کنند برای حمل بارهای سنگین مناسب هستند. موتورخانه آسانسورمعمولا در زیرزمین با قسمت هایی ازساختمان که ارزش کم تری دارند می باشد. درساختمان با ارتفاع و ترافیک کم ازنظر اقتصادی نیز به صرفه است. سیلندرهیدرولیک از نظرظاهری نیزدربعضی مکان ها که معماری ساختمان ازاهمیت خاصی برخوردار است مناسب تراست. با توجه به طراحی و تعداد سیلندرها ، چاه آسانسورمی تواند کوچک تراز آسانسور کششی مشابه باشد. آسانسورهای هیدرولیک که ازوزنه تعادل استفاده می کنند باعث صرفه جویی درانرژی می شوند ولی مهمترین مزیت آسانسورهای هیدرولیک ساده در چنین حالتی به علت افزایش وزن تحمیلی به ساختمان وهزینه لازم جهت ساخت ونصب تجهیزات مکانیکی اضافی می تواند ازدست برود.از طرفی به دلیل عدم ایمنی این نوع آسانسورهای هیدرولیکی درصورت احتمال جدا شدن وزنه تعادل از جک کمتر استفاده می شود. موتورخانه آسانسورهای هیدرولیک باید دارای تهویه مناسب باشد تا ازافزایش دمای روغن جلوگیری شود.دربعضی موارد، سیستم تهویه مطبوعی مورد نیازمی باشد. درصورت بروزنشتی روغن هیدرولیک، موتورخانه و چاه آسانسور باید بتوانند با استفاده از پوشش عایق ، جریان روغن هیدرولیک را در خود نگه داری کنند . از آن جایی که اتصالات مکانیکی بین واحد پمپاژ و چاهک آسانسورهای هیدرولیکی را لوله ها و شیلنگ ها تشکیل می دهند تجهیزات کنترل و واحد پمپاژ روغن در تمام آسانسور های هیدرولیک را می توان در جایی مناسب ساختمان و دور از آسانسور جای داد . می توان ازاین خصوصیت استفاده کرد و واحد پمپاژ را درمحلی مناسب با شعاع 6 متری سیلندر هیدرولیک نصب نمود . از دیگر مزیت آسانسور های هیدرولیک کوچک بودن فضای موتورخانه تا حدود 12 درصد در مقایسه با موتور خانه های کششی است. مزیت برجسته این نوع آسانسور ها انعطاف پذیری آن ها درمحیط و فضا است واحد محرکه می تواند در مکان های مختلفی قرار گیرد.به همین دلیل موتورخانه نباید لزوما نزدیکی چاه قرارداده شود. این موضوع نیازبه اجرای پرهزینه موتور خانه در سقف ساختمان را برطرف می سازد . صدای کم با توجه به ایزوله بودن آن در برابر لرزش و نیز تغییرات مداوم در سرعت برای داشتن یک جابه جایی دلپذیر، از ویژگی های آسانسور های هیدرولیکی می باشد.
[(img)|1041812233741001B]
امروزه آسانسورهای هیدرولیکی بدون موتورخانه نیز توسط تعدادی ازتولید کنندگان به بازارعرضه شده است .در این نوع آسانسورها موتورو سیستم پاوریونیت و تابلوی کنترل به صورت واحدی فشرده در داخل چاه آسانسور نصب می گردد. این راه حل ایده آل در موارد محدودیت فضا است اما این آسانسور دارای محدودیت هایی ازنظر حمل بار مجاز و ارتفاع جابه جایی نسبت به آسانسورهای هیدرولیکی دارای موتور خانه می باشد. [(bold)| موقعیت تجهیزات ]
کاربرد مناسب آسانسورهای هیدرولیکی  کاربرد مناسب آسانسورهای هیدرولیکی
,از کاربردهای مناسب [(a)|آسانسور هیدرولیکی|/آسانسور-هيدروليكي] می توان به موارد زیر اشاره نمود: * دفاتراداری دو، سه یا چهارطبقه * ساختمان های مسکونی دو، سه ، چهار و پنج طبقه * بیمارستان های کوچک، کلینیک ها تا سه طبقه * کارخانه ها ومراکز صنعتی کوتاه که نیاز به انتقال بارهایی از450 کیلو گرم الی 55 تن دارند. * ساختمان های دولتی تا چهار طبقه وسطح مفید 15 هزار متر مربع * پارکینگ های طبقاتی و ساختمان های بزرگ برای حمل خودرو * آسانسور های مسافری ، باری در فروشگاه ها * آسانسور های معلول بر که به عنوان مکمل پله برقی عمل می کنند * آسانسور های شیک پانورامیک در لابی هتل ها و طبقات اولیه مراکز خرید و پاساژ ها [(bold)|کاربرد مناسب آسانسورهای هیدرولیکی],از دیگر کاربردهای [(a)|آسانسور هیدرولیکی|/آسانسور-هيدروليكي] می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد: * اغلب فروشگاه های بزرگ * بیمارستان های بیش از 4 طبقه * ساختمان هایی که بیش از 14 متر مسیر حرکتی دارند * در محل هایی که ایجاد و کندن چاله درآن ها همراه با خطرات فوق العاده است. استفاده از سیستم های هیدرولیک با جک مستقیم توصیه نمی شود [(bold)|کاربرد نامناسب آسانسورهای هیدرولیک ],در یک سیستم هیدرولیک ، نیرو توسط پیستون یا پیستون های هیدرولیک به طورمستقیم یا غیر مستقیم به کابین آسانسور منتقل می شود. به این قطعه نام های مختلفی داده اند:از جمله : جک ، بازو، پلانکریا پیستون. سیلندر یا کاسه نمد، و بازوهای مهار از اجزای مهم این مجموعه محسوب می شوند. هرنوع سیستمی که انتخاب شود مجموعه سیلندر و پیستون باید کاملا به یک دیگر محکم شوند. سیلندر از لوله فولادی ساخته می شود و سطح داخلی آن بسیار صاف و صیقلی است و باید در برابر فشارهای وارده و همچنین خوردگی ناشی از رطوبت محیط بسیار مقاوم باشد . پیستون استوانه ای است که داخل سیلندر قرار گرفته و قسمت انتهای آن به کابین متصل می گردد و بر اثر فشار روغن جابه جا شده ، موجب حرکت کابین می شود. پیستون را می توان از جنس فولاد یا مواد دیگر تهیه کرد. یک پوشش کروم باعث افزایش طول عمرآن ومحافظ درمقابل شرایط جوی خاص می شود. اما این کار هزینه بر و معمولا غیر ضروری می باشد. پیستون می تواند از چندین بخش ساخته شود و روش های مختلفی برای اتصال آن ها وجود دارد به غیراز نیروی مکانیکی ،تنها معیار، دقت درانجام اتصالات می باشد. اتصالاتی که به طور مناسبی ساخته شده باشند باید به صورت نامحسوس با یکدیگر تماس پیدا کنند.درانتهای پیستون باید یک مهار وجود داشته باشد تا در زمانی که آسانسور بیش ازحد جابه جا می شود، جهت پیش گیری از خارج شدن پیستون از داخل سیلندر، از برخورد آسانسور با ساختمان جلوگیری نماید.
[(img)|1041813233741001B]
در قسمت بالایی سیلندر ( یا بالای هر بخش در پیستو های تلسکوپی ) باید یک برآمدگی یا کاسه نمد جهت نگه داری روغن وجود داشته باشد . این برآمدگی بیش از آنکه توسط صفحه ی نگه دارنده اش محکم شود باید یر اثر نیروی عمل کننده بر روی آن جفت گردد. پیستون زمانی که به شکل مناسبی کار می کند باید با یک لایهء نازک روغن پوشیده شود ، هر مقدار بیش از این لایهء نازک باعث ایجاد مشکل می شود. یک رینگ متحرک (خراشنده) باعث محافظت مهارها ازآسیب توسط ذرات گرد وغبارمی شود و فویل ها ، پیستون را درون مهارها هدایت می کنند . برای [(a)|آسانسور هیدرولیکی|/آسانسور-هيدروليكي] تا ظرفیت 30 تن از آسانسور جک از بغل) استفاده می شود . stage و یا از زیر (مستقیم) با یک بخش (در آسانسور های با ظرفیت بالاتر و طول حرکت بیش از 30 مترازجک) استفاده می شود. Stage مستقیم وغیرمستقیم با چند تلسکوپی معمولا با قطعات Stage آسانسورهای هیدرولیکی با چند بخش توسط کلیه Stage ساخته می شوند.
[(img)|1041814233741001B]
طول هرسازندگان حداکثر 8 متر می باشد. قطعات جک به هنگامی که به داخل هم جمع شده یا خارج می شوند باید به صورت هماهنگ (سنکرون) عمل نمایند درغیراین صورت به کابین ضربه و شوک وارد می شود . پیستون باید عامل کمانش و سایر موارد قید شده در BSEN 81-2 را برآورده سازد. کاملا واضح است که هرچه ارتفاع حرکت آسانسور بیشتر باشد، پیستون نیز قوی تر و سنگین تر خواهد شد.ازاین رو به بخش های پیستون با استحکام نیازمی باشد. به همین دلیل و نیزدلایل دیگر، سیستم های هیدرولیک معمولا برای ارتفاع های بیش از 22 متر قابل استفاده نیستند . طول واقعی پیستون به مسافت حرکت آسانسو وسیستم مورد استفاده بستگی دارد. در مورد سیستم هایی که به طورمستقیم عمل می کنند طول پیستون تقریبا با میزان جابه جایی به علاوهء بخش اضافی حرکت در بالا و پایین آسانسور برابراست. درمورد سیستم هایی که به صورت غیر مستقیم عمل می کنند طول پیستون تقریبا برابراست با نصف مجموع مسیر حرکت و بخش حرکت اضافی (در بالا و پایین آسانسور) . طول سیلندرها وپیستون ها به سادگی قابل تغییر نیستند . بنابراین ضروری است که اطمینان حاصل شود که مجموعه سیلندر با دقت ساخته شود و اطمینان از این موضوع که ارتفاع صعود آسانسور توسط سازنده یا طراح بدون مشورت با تهیه کنندهء اولیه آن تغییر نمی یابد دارای اهمیت حیاتی می باشد . تغییرات بسیار ناچیز در طول حرکت آسانسور در حد 20 میلی متر می تواند عواقب بدی به همراه داشته باشد. ( توجه داشته باشید که تغییرات جزئی درابعاد ساختمان ممکن است به طور قابل توجهی بزرگ تر از تغییرات براثر طول پیستون باشد). در مورد ترکیب سیلندرهای غیر مستقیم ، میزان حرکت آسانسور به علت عمق چاهک آسانسور هنوز هم اهمیت فوق العاده ای دارد . هیچ نوع تغییراتی حتی در حد کم نباید بدون مشورت با تهیه کننده آسانسور صورت گیرد . در [(a)|آسانسور هیدرولیکی|/آسانسور-هيدروليكي] غیرمستقیم در صورت شل شدن سیم بکسل ها یا از خارج شدن آن ها از فلکه ، باید شیر های کنترل و موتور پمپ هیدرولیکی آسانسور از مدار خارج شود (برق آن ها قطع شود).
[(img)|1041815233741001B]
(Seals) متداول ترین مشکل مرتبط به سیلندرها،به اشکال دردرز گیرها مربوط می شود. این ایراد می تواند به دلایل زیر به وجود آید : توقف طولانی مدت در حالت افقی خرابی رینگ متحرک یا وجود نا خالصی هادر روغن بد تنظیم کردن سیلندر ، نصب غلط و با کیفیت پایین درز گیرها و اتصالات پیستون پوشاندن اتصالات باید با دقت فراوان و فقط در صورت لزوم انجام شود . BSEN 81-2 مجموعه پس از اینکه ساخته شد باید جهت مطابقت با قوانین مشخص شدهء دیگر تحت آزمایش فشار قرار گیرد. مجموعه باید نصب شود تا اطمینان حاصل شود پس از اینکه تا حداکثر موقعیت خود باز شد وهمچنین بر خلاف مهارخود، باهیچ بخشی از ساختمان برخورد نکند. پس از اینکه آسانسوردرپایین قرار گرفت وضربه گیرهای خود راکاملا تحت فشار قرارداده پیستون نباید از قسمت های انتهای سیلندر تماس پیدا کند . این شرایط باید به عنوان بخشی از دستور العمل آزمایش آسانسور چک شود . [(bold)|جک هیدرولیک ]
مزایای آسانسور هیدرولیکی مزایای آسانسور هیدرولیکی
,امروزه دو نوع آسانسور وجود دارد: آسانسور کششی و [(a)|آسانسور هیدرولیکی|/آسانسور-هيدروليكي]. در آسانسور کششی، الکتروموتور در قسمت فوقانی ساختمان نصب می‌شود و از طریق سیم بکسل، کابین را جابه‌جا می‌کند. ولی در آسانسور هیدرولیکی، یک پاوریونیت، روغن هیدرولیکی را از طریق شیلنگ فشار قوی به جک منتقل می‌کند و پیستون را به حرکت در می‌آورد و لذا کابین را جابه‌جا می‌کند. در آسانسور کششی، محدودیتی در طول مسیر وجود ندارد ولی در [(a)|آسانسور هیدرولیکی|/آسانسور-هيدروليكي] حداکثر طول مسیرحدود 22 متر است .با این وجود، درکشورهای پیشرفته، 70 درصد ساختمان‌های کم ارتفاع از آسانسورهیدرولیکی استفاده می‌کنند.
[(img)|1041810333741001B]
[(bold)|مزایای آسانسور هیدرولیکی],[(bold)|1- افزایش ایمنی در برابر خطر سقوط کابین:] در آسانسور کششی، کابین بوسیله سیم بکسل معلق است و با پارگی آن ممکن است کابین سقوط کند ولی در [(a)|آسانسور هیدرولیکی|/آسانسور-هيدروليكي]، کابین چه هنگام حرکت چه هنگام توقف همیشه توسط جک نگه داشته می‌شود. در صورت نشتی روغن از پاوریونیت یا جک و یا پارگی شیلنگ، روغن به سرعت از سیستم خارج می‌شود و کابین سقوط می‌کند. در آسانسورهای هیدرولیکی به منظور پیشگیری از سقوط، تمهیداتی مانند شیرترکیدگی (راپچر والو) و پاراشوت درنظر گرفته شده است. [(bold)| 2- حرکت نرم و یکنواخت: ] در آسانسور کششی، چه هنگام شروع به حرکت چه هنگام توقف، کمی شوک به کابین وارد می‌شود ولی درآسانسورهیدرولیکی، فشار روغن، پیستون را به آرامی حرکت می‌دهد که موجب حرکت نرم و یکنواخت هنگام شروع و یا توقف می‌شود. [(bold)| 3- حرکت بدون صدا: ] در آسانسور کششی، هنگام عملکرد سیم بکسل ها صدا ایجاد می‌شود وحتی در قسمتهای مسکونی خارج از آسانسور نیز این صدا می‌پیچد. در صورتی که در آسانسور هیدرولیکی، حرکت نرم پیستون و جابجایی کابین هیچ صدایی ایجاد نمی‌کند. [(bold)| 4- توقف ملایم‌تر و هم‌تراز شدن کابین با سطح طبقات: ] شیربرقی برای تنظیم سرعت بالا و پایین رفتن آسانسور استفاده می‌شود. با نصب برخی تجهیزات اضافی به شیربرقی می‌توان دقت تراز شدن با سطح طبقه را درحد میلیمتر بالا برد. [(bold)| 5- صرفه‌جویی در مصرف برق با موتور خاموش در حرکت رو به پایین: ] در آسانسور هیدرولیکی، هنگام حرکت رو به بالا، الکتروموتورعمل می‌کند و ازطریق پمپی که به آن کوپله شده روغن را از طریق شیلنگ فشار قوی به درون سیلندر جک هیدرولیکی پمپاژ می‌کند و در نتیجه، پیستون به سمت بالا حرکت می‌کند. ولی هنگام حرکت رو به پایین، موتور خاموش است و فقط شیر تخلیه روغن عمل می‌کند و با تخلیه روغن، پیستون به سمت پایین حرکت می‌کند. [(bold)| 6- دسترسی سریع به موتورخانه هنگام بروز خرابی و یا حوادث: ] در آسانسور هیدرولیکی، موتورخانه در پایین ترین طبقه و نزدیک به چاه آسانسور قرار دارد. در آسانسورهای هیدرولیکی اگر آسانسور دچار خرابی شود و یا ساختمان در معرض حوادث از جمله آتش سوزی و یا زلزله قرار گیرد، امکان تعمیرات و یا امداد و نجات به‌سهولت فراهم می‌شود.
[(img)|1041811333741001B]
[(bold)| 7- استفاده بهینه از فضای چاه آسانسور برای افزایش فضای کابین: ] از آنجا که در [(a)|آسانسور هیدرولیکی|/آسانسور-هيدروليكي]، وزنه تعادل وجود ندارد لذا بهتر می‌توان از فضای چاه آسانسور استفاده نمود و کابین بزرگتری را درنظر گرفت. در صورتی که هنگام طراحی ساختمان، استفاده از آسانسور هیدرولیکی مورد تایید قرار گیرد لذا با توجه به حذف فضای وزنه تعادل می‌توان چاه آسانسور کوچکتری تعبیه نمود و به فضای مسکونی افزود. [(bold)| 8- حذف فضای موتورخانه در طبقه فوقانی و افزودن به فضای سکونی: ] در آسانسور کششی، موتورخانه در طبقه فوقانی ساختمان است و فضای زیادی را به خود اختصاص می‌دهد ولی در آسانسور هیدرولیکی، موتورخانه فضای به مراتب کوچکتری است و محدود به پاوریونیت و تابلو برق می‌شود. [(bold)| 9 - حذف بار اضافی از راس سازه و انتقال آن به کف چاه: ] در آسانسور کششی، موتورخانه در طبقه فوقانی ساختمان است و بار اضافی به سازه تحمیل می‌کند ولی در [(a)|آسانسور هیدرولیکی|/آسانسور-هيدروليكي]، موتورخانه در پایین‌ترین طبقه و در کنار چاه آسانسور مستقر می‌شود. [(bold)| 10- کاهش گرمای محیط موتورخانه از طریق خنک شدن الکتروموتور توسط روغن: ] در آسانسورهای کششی، الکتروموتور از نوع هواخنک است و با کار کردن مداوم، فضای موتورخانه گرم می‌شود. در صورتی که در آسانسورهای هیدرولیکی، الکتروموتور، غوطه ور در روغن است و توسط آن خنک می‌شود.
[(img)|1041812333741001B]
[(bold)| 11- امکان تنظیم سرعت تا 1 متر بر ثانیه:] در آسانسورهای هیدرولیکی این کار بوسیله شیر کنترل هیدرولیکی انجام می‌شود که به مراتب کم هزینه ترو ایمن تراز آسانسورهای VVVF است. [(bold)| 12- برخورداری از سیستم ایمنی ترمز اضطراری با استفاده از شیر ترکیدگی (راپچروالو): ] در آسانسورهای هیدرولیکی در صورتی که شیلنگ فشارقوی بترکد و یا اینکه پاوریونیت و یا جک دچار نشتی روغن شوند روغن به سرعت از سیستم هیدرولیکی تخلیه می‌شود و پیستون و کابین به سرعت پایین می‌آیند بنابراین برای پیشگیری از سقوط، یک شیر یک طرفه موسوم به شیر ترکیدگی (راپچروالو) طراحی شده که با عملکرد خود مانع خروج روغن می‌شود و سیستم حرکت متوقف می‌گردد. با استفاده از مکانیزم راپچروالو می‌توان گاورنر را در سیستم جک مستقیم حذف کرد. [(bold)| مهمترین مزیت‌های آسانسور هیدرولیکی به شرح زیر می‌باشد: ]
مزایای بالابر هیدرولیکی مزایای بالابر هیدرولیکی
,بالابر وسیله ای است که برای جابه‌جایی عمودی بار به کار می‌رود و مهمترین تفاوت آن با آسانسور در این است که در آسانسور باید استانداردهای ایمنی برای حمل مسافر رعایت گردد و لذا لازم است که کابین و درب برای آن در نظر گرفته شود ولی از آنجا که بالابر فقط برای جابه‌جایی بار استفاده می‌شود لذا فقط از یک پلت فرم (کفی بالابر) تشکیل شده و کابین و درب ندارد. نیرو محرکه ی [(a)|بالابر هیدرولیکی|/بالابر-هیدرولیکی] شامل جک هیدرولیکی و پاوریونیت است.
[(img)|1041813333741001B]
اجزای اصلی جک هیدرولیکی بالابر عبارتند از: سیلندر و پیستون. جک بالابر به صورت غیر مستقیم به پلت فرم متصل می‌شود. سیستم حرکت پیستون از طریق قرقره سرجک و زنجیر انجام می‌شود و به صورت یک به دو (1:2) است یعنی اگر پیستون به اندازه یک متر جابه‌جا شود پلت فرم به اندازه دو متر جابه‌جا می‌گردد. طول مسیر و ظرفیت بار بالابر به مراتب محدودتر از آسانسور است به همین دلیل، پیستون جک فقط به صورت تک استیج ساخته می‌شود و جک های دو استیج، سه استیج و چهار استیج در بالابر هیدرولیکی کاربردی ندارند. اجزای پاوریونیت بالابرهیدرولیکی عبارتند از:مخزن حاوی روغن هیدرولیکی، شیربرقی، الکتروموتور و پمپ کوپله شدهی غوطهور در روغن. عملکرد سیستم هیدرولیکی بدین ترتیب است که پاوریونیت، روغن را از طریق یک شیلنگ فشار قوی به سیلندر جک پمپ می‌کند و موجب حرکت پیستون می‌شود و پلت فرم متصل به پیستون را به سمت بالا می‌برد.
[(img)|1041814333741001B]
تابلو برق [(a)|بالابر هیدرولیکی|/بالابر-هیدرولیکی] بر حسب کاربری ممکن است به صورت تک فاز یا سه فاز ساخته شود. [(bold)| مزایای بالابر هیدرولیکی ],1- افزایش ایمنی در برابر خطر سقوط پلت فرم: در بالابروینچی، پلت فرم (کفی بالابر) از طریق سیم بکسل جابه‌جا می‌شود. سیم بکسل‌ها براثر ساییدگی تدریجی و عدم رعایت ظرفیت بار پاره می‌شوند که منجر به سقوط بار می‌گردد. ولی در بالابر هیدرولیکی، پلت فرم توسط یک جک نگه داشته شده است و هرگز سقوط نمی‌کند. حتی اگر روغن از پاوریونیت و یا جک نشت کند و یا شیلنگ بترکد تمهیداتی مانند پاراشوت و فلوکنترل پیش‌بینی شده‌اند که مانع از سقوط پلت فرم می‌شوند. 2- حرکت نرم و یکنواخت: در بالابر وینچی، چه موقع شروع به حرکت و چه موقع توقف، کمی شوک به پلت فرم وارد می‌شود ولی در بالابر هیدرولیکی، پیستون با فشار روغن، به آرامی حرکت می‌کند و در نتیجه پلت فرم با حرکت نرم و یکنواخت به بالا یا پایین می‌رود. 3- حرکت بدون صدا: در بالابر وینچی، حرکت سیم بکسل‌ها صدا تولید می‌کند و این صدا در فضا می‌پیچد. در حالی که در بالابر هیدرولیکی، پیستون به نرمی و آرامی و بدون هیچ صدایی حرکت می‌کند و پلت فرم را جابجا می‌نماید. 4- توقف ملایم‌تر و هم‌تراز شدن پلت فرم با سطح طبقات: برای تنظیم سرعت بالابر از شیربرقی استفاده می‌شود. هنگام حرکت بالابر هیدرولیکی، پلت فرم به آرامی به سطح طبقه می‌رسد و هنگام توقف کامل با سطح طبقه هم‌تراز می‌شود.
[(img)|1041815333741001B]
5- صرفه‌جویی در مصرف برق با موتور خاموش در حرکت رو به پایین: در [(a)|بالابر هیدرولیکی|/بالابر-هیدرولیکی]، هنگام حرکت رو به بالا، الکتروموتور روشن می‌شود و پمپ کوپله شده به آن، روغن را از طریق شیلنگ فشار قوی به درون سیلندر جک منتقل می‌کند. در نتیجه، پیستون به بالا می‌رود. اما هنگام حرکت رو به پایین، موتور خاموش می‌شود و شیر تخلیه روغن باز می‌شود و روغن از سیلندر به پاوریونیت باز می‌گردد و در نتیجه، پیستون پایین می‌آید. 6- دسترسی سریع به موتورخانه هنگام بروز خرابی و یا حوادث: بالابر هیدرولیکی، نیاز به فضای موتورخانه ندارد بلکه پاوریونیت و تابلو برق در پایین‌ترین ایستگاه و نزدیک به سازه بالابر قرار می‌گیرند. اگر بالابر خراب شود و یا ساختمان آتش بگیرد و یا زلزله بیاید، به راحتی می‌توان بالابر هیدرولیکی را تعمیر کرد و یا به امداد و نجات مصدومان پرداخت. 7- کاهش گرمای محیط از طریق خنک شدن الکتروموتور توسط روغن: در بالابر وینچی، وقتی که الکتروموتور کار می‌کند محیط اطراف آن، گرم می‌شود. در حالی که در [(a)|بالابر هیدرولیکی|/بالابر-هیدرولیکی]، الکتروموتور، در روغن غوطه ور است و حرارت خود را به روغن منتقل می‌کند. 8- امکان تنظیم سرعت تا 1 متر بر ثانیه: با استفاده از شیر کنترل هیدرولیکی می‌توان سرعت بالابر را تنظیم کرد. این سرعت حداکثر تا 1 متر بر ثانیه قابل تنظیم است.[(bold)| بالابر هیدرولیکی مزیت‌هایی شبیه به آسانسور هیدرولیکی دارد که خلاصه ای آنها به شرح زیر است: ] ]
روش اتصال جک مستقیم از زیر  روش اتصال جک مستقیم از زیر
,معمول ترین شیوه ی نصب [(a)|جک و پاوریونیت آسانسور|/پاوریونیت -بلین-blain]، اتصال آن به صورت مستقیم و زیر یوک کابین است. این کار مستلزم آماده سازی یک چاله تقریبا به اندازه طول جک در زیر چاه آسانسوراست.سطح بالای گودال باید تحمل وزن کل سیستم را دارا باشد (تقریبا به اندازه 200 تا 250 درصد ظرفیت اسمی). مزیت این طرح این است که کابین به صورت مستقیم تحت حمایت جک قرار دارد و وظیفه ریل های راهنما، فقط اطمینان از حرکت مستقیم کابین است که دراینجا نیروی خارج از مرکز چندانی به ریل ها وارد نمی شود مگر بارهای خارج از مرکز کابین یا نیروهای وارده به ریل ها در هنگام بار گیری یا تخلیه کابین در طبقه تحت حمایت جک قرار نداشته باشند. به هر حال بعد از اینکه [(a)|جک و پاوریونیت آسانسور|/پاوریونیت -بلین-blain] درون گودال قرار داده شد بازرسی ها و تعمیرات پوسته و اجزای آن مشکل و پر هزینه خواهد بود.به علاوه باید دیواره گودال درمقابل رطوبت عایق باشد.در بسیاری ازموارد مشکلات دیگری مانند عدم امکان حفرگودال عمیق به علت وجود تاسیسات یا فوندانسیون درزیر ساختمان وجود دارد. طرح های دیگری وجود دارد که براین مشکلات غلبه می نماید.
[(img)|1041816333741001B]
[(bold)| روش اتصال جک مستقیم از زیر ],در این طرح ،جک در کناره چاه قرار دارد و به بالای کابین متصل است. کورس جک باید به اندازه طول مسیر حرکت کابین باشد و نیازی به حرکت درکل مسیر چاه نمی باشد. یعنی فاصله فضای بالاسری چاه وچاهک پایین جزو کورس جک نمی باشد.بنابراین اگر طول مسیر حرکت کابین کوتاه باشد، می توان با قرار دادن جک هیدرولیک در کنار کابین آن را بالا برد. این طرح به دلیل شباهت زیاد آن به لیفتراک، به طرح یوک لیفتراکی موسوم است. ازمزایای آن دسترسی راحت به تجهیزات هیدرولیک برای بازرسی وتعمیرات می باشد. دیواره چاه، ریل های راهنما،براکت هاوکفشک ها باید تحمل بارهای جانبی ناشی از قاب لیفتراک را دارا باشند.این موضوع باعث افزایش نیروهای اصطکاکی و کاهش کارایی نهایی می گردد. به هرحال این مشکلات با حذف گودال [(a)|جک و پاوریونیت آسانسور|/پاوریونیت -بلین-blain] درکف چاه جبران شده و نیروهای قائم هنوزهم مستقیما به زمین منتقل می شود .[(bold)| روش اتصال جک مستقیم از کنار ],- عدم نیاز به حفر گودال - عدم نیاز به ترمز ایمنی و گاور نر - امکان بازدید و تعمیرات ونگه داری راحت [(bold)| مزایای روش اتصال جک مستقیم از کنار ],زمانی که اورهد و چاهک ، فضای کافی برای نصب جک را تامین نکنند، نصب غیر مستقیم جک امکان طول مسیر بیشتر و همچنین نصب جک داخل چاه را به ما می دهند. در این روش یک یا چند پولی هرزگرد به سر رام یا میله جک متصل شده و کابل ها از یک تکیه گاه (صفحه بکسل) در پایین جک به تکیه گاه دیگری (صفحه بکسل ) برروی کابین متصل می گردد .این کاریک نسبت 2:1 به حرکت پیستون می دهد یعنی با هر یک مترحرکت پیستون ،کابین دو متر جابجا می شود . اکنون طول جک به نصف طول مسیرکاهش می یابد و جک در حالت باز شده در داخل چاه جای می گیرد .پولی بالای جک با چند کفشک راهنما حمایت شده و این کفشک ها داخل ریل های متصل به سازه داخل چاه حرکت می کنند.مطمئنا این نسبت دو به یک در حرکت کابین و [(a)|جک و پاوریونیت آسانسور|/پاوریونیت -بلین-blain] منجر به دو برابر شدن بار روی پیستون می شود چرا که کشش کابل ها به دو طرف پولی سر جک وارد می شوند. علی رقم آنکه در این روش می توان ارتفاع بیشتری را با جک هیدرولیک سرویس داد ولی معایبی نیز در بر دارد . مهمترین مسئله ، لزوم استفاده از ترمز ایمنی زیر کابین و مشکل بعدی لزوم به کار گیری سیستمی است که شل شدن یا پارگی طناب های تعلیق روی پولی سر جک را کنترل می کند، است .
[(img)|1041817333741001B]
[(bold)| روش اتصال جک غیر مستقیم از کنار ],- امکان کاهش طول جک - امکان سرویس دهی طبقات بیشتر - سرویس و نگه داری راحت تر
[(img)|1041818333741001B]
[(bold)| مزایای روش اتصال جک غیر مستقیم از کنار ],ظرفیت کابین با استفاده ازیوک لیفتراکی محدود می گردد.چرا که درسیستم لیفتراکی، تمامی نیروهای خارج از مرکز ، به ریل های راهنما و کفشک های کابین وارد می شود واگر بخواهیم با کابینی با ظرفیت بالا طراحی کنیم به ناچار باید از سازه قوی تر ،ریل های قوی تر و کفشک های بزرگتر استفاده نماییم .این امر به دلیل اشغال فضای بیشتر و سنگین شدن متعلقات و نیاز به سیستم نیرو محرکه قوی تر اقتصادی نیست .به همین دلیل طرح دیگری برای کابین های با ظرفیت بالا علی الخصوص کابین های باربر و ماشین بر مورد استفاده قرار می گیرد. در این طرح به جای آن که از یک جک برای جابجایی کابین استفاده شود، از دو جک برای این کار استفاده می نمایند. در اتصال دوتایی یا دوبل، می توان هم از روش تعلیق مستقیم وهم از روش تعلیق غیرمستقیم استفاده نمود که هردو روش با مزایا و معایب سیستم های هیدرولیک تک [(a)|جک و پاوریونیت آسانسور|/پاوریونیت -بلین-blain] نیز مرتبط است .[(bold)| روش اتصال جک غیر مستقیم از طرفین ],- امکان نصب جک ها درکنار کابین وعدم نیاز به حفر گودال برای جک - امکان بزرگتر شدن کابین به نسبت سیستم های لیفتراکی - اعمال فشارسیستم به زمین وعدم نیاز به سازه های قوی همانند سیستم های لیفتراکی - تقسیم نیروی وارده از سوی سیستم بین جک ها و نیازبه جک هایی کوچکتر و سبکتر
[(img)|1041819333741001B]
[(bold)| مزیای روش اتصال جک غیر مستقیم از طرفین ]
اتصال جک به کابین اتصال جک به کابین
,به طور کلی اتصال [(a)|جک و پاوریونیت آسانسور|/پاوریونیت -بلین-blain] به کابین به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم طبقه بندی می شود. ساده ترین روش اتصال مستقیم، سیستم اتصال جک مستقیم از زیر کابین است . این روش از نظر فنی ، بهترین روش اتصال بوده و حداقل نیرو های خارج از مرکز را به ریل های راهنما وارد می نماید و امکان استفاده از حداکثر فضای چاه را به مهندس طراح می دهد . مشکل عمده این طرح ، نیاز به حفر یک گودال به اندازه طول جک در مرکز چاهک آسانسور و ایزوله کردن آن در برابر رطوبت است . برای رفع این مشکل می توان از روش اتصال لیفتراکی مستقیم استفاده نمود. دراین روش جک در کنار چاه مابین کابین و دیواره چاه نصب شده و به قابی به نام یوک لیفتراکی متصل می شود. این روش نیازی به حفرچاه نداشته و در عوض کمی باعث کوچک شدن کابین می گردد. اندازه اورهد و چاهک دراین روش از اهمیت زیادی برخوردار بوده و طول جک می بایست متانسب با طول تراول آسانسور انتخاب شود. شایان توجه است روش اتصال مستقیم از کناردر زمانی که کابین بزرگ باشد، می تواند به سیستم اتصال مستقیم دوبل تغییر یافته و از دو جک در دو طرف کابین برای حرکت استفاده شود.
[(img)|1041810433741001B]
روش های اتصال غیرمستقیم نیز خود به چند دسته تقسیم شدند. همان طور که تصریح شد، هرگاه طول تراول زیاد و فضای در دسترس اورهد و چاهک کافی نباشد، می توان از روش اتصال غیرمستقیم 2:1 استفاده نمود دراین صورت، میزان جابجایی کابین به نسبت میزان جابجایی [(a)|جک و پاوریونیت آسانسور|/پاوریونیت -بلین-blain]، دو برابر خواهد بود. این روش بدلیل وجود پولی سر جک و کابل یا زنجیرتعلیق، نیاز به تجهیزات خاصی همچون ترمز ایمنی، طناب ایمنی و مکانیزم کنترل شل شدگی کابل یا زنجیردارد. به همین دلیل این سیستم در کنار کابین نصب شده وکابین روی یوکی که شبیه به یک لیفتراک است نصب می شود. ابعاد کابین در این روش تابع اندازه این سیستم بوده و کوچک تراز روش های مشابه خواهد بود. نیروی خارج از مرکز دراین سیستم کاملا به سازه کناری منتقل شده ونیاز به سازه ای قوی و محاسبه شده دارد. هرچه طول لیفتراک بیشتر شود، میزان لنگر ایجاد شده درجلوی لیفتراک بیشتر شده و حرکت های نا خواسته ای در کابین احساس می شود. برای رفع این مسئله می توان با نصب یک ریل حامی این مشکل را تاحدی مرتفع نمود ولی امکان حرکت نا هموار کابین در جهت پایین مخصوصا زمانی که کابین بدون بار باشد طبیعی است .
[(img)|1041811433741001B]
[(bold)| اتصال جک به کابین ],به صورت کلی جک ها از نظر ساختار به دو گروه تقسیم می شوند : جک تک مرحله ا ی جک چند مرحله ای جک ها از نظرساختار به دو گروه تقسیم بندی می شوند، جک های تک مرحله ای و جک های چند مرحله ای، کاربرد جک های تک مرحله ای در سرعت های پایین، اتصال مستقیم و بارهای سبک تر است. در جک های چند مرحله سرعت مراحل مختلف [(a)|جک و پاوریونیت آسانسور|/پاوریونیت -بلین-blain] از اهمیت به سزایی برخوردار است. درآسانسورها برای دسترسی به یک حرکت روان و یکنواخت باید از جک های سنکرون استفاده نمود. بطور کلی دو روش برای کنترل و تنظیم سرعت در جک های چند مرحله ای وجود دارد. سیستم هماهنگ کننده زنجیری که امروزه دیگر مرسوم نیست ولی در گذشته در کابین های با ظرفیت بالا وسرعت پایین مورد استفاده قرار گرفته است. سیلندر [(a)|جک و پاوریونیت آسانسور|/پاوریونیت -بلین-blain] از گلویی، بدنه و پایه تشکیل شده است. مهمترین قسمت سیلندر که همان گلویی جک است . گلویی جک ازراهنما، آب بندها، گردگیر تشکیل شده است. وظیفه تحمل نیروهای جانبی وارده به گلویی جک با بخشی به نام راهنما یا بیرینگ است.
[(img)|1041812433741001B]
سیل ها یا آب بند ها وظیفه مهمی را در [(a)|جک و پاوریونیت آسانسور|/پاوریونیت -بلین-blain] برعهده دارند. آب بند یا سیل می بایست از نشت و خروج روغن از داخل جک به بیرون جلوگیری نماید ، همچنین باید در دو حالت دینامیکی و استاتیکی توانایی آب بندی جک را داشته باشند. به همین دلیل سیل ها ازنظر نوع و شکل تنوع زیادی دارند. اورینگ بیشتر برای آب بندی فلنج ها شیر ها و قطعات کم فشار استفاده می شود. بحث نشتی ازآب بندها همواره به عنوان یک سوال اساسی درذهن همگان مطرح بوده است. نشتی در آسانسور هیدرولیک به دو دسته برون سیستمی و درون سیستمی طبقه بندی می گردد . [(bold)| کار برد جک ها]
واحد تامین فشار(پاوریونیت) واحد تامین فشار(پاوریونیت)
,به طورکلی شامل دو نوع می باشد: موتور دربیرون از سطح روغن و یا داخل سطح روغن، درهردو حالت، اصول عملکرد مشابه یکدیگر می باشد. اجزای اصلی شامل این موارد می شود : تانک یا مخزن روغن پمپ موتور پمپ شیر های کنترل کننده جریان نوع موتور خارج از محفظه روغن به دلیل نصب آسان ، این اجزاء روی یک شاسی نصب می شوند .نوع دوم که پمپ وموتور درداخل مخزن روغن قرار می گیرند متداول تر است . شیر ها ممکن است در داخل یا بالای واحد تانک (مخزن) روغن قرار داشته باشند .واحد پمپ باید در نزدیک ترین فاصله ممکن به سیلندر قرار داشته باشد تا از یک انتقال فشار بیش از حد بین سیلندر و واحد پمپ اجتناب گردد. لازم به یاد آوری است برای محاسبه سایز شیلنگ یا لوله انتقال روغن، سرعت روغن را در نظر می گیرند.
[(img)|1041813433741001B]
0.5 PSI/FTبا افت فشار 20FT/S داخل شیلنگ را حدودا ضمنا قابل توجه این که در صورت استفادده از شیلنگ لاستیکی در انتقال روغن از پاوریونیت به جک به دلیل تحت فشار بودن آن ها به طورمتناوب مطابق با کدهای بین المللی حداقل هر6 سال یک بار باید این شیلنگ ها تعویض شوند و مجددا مورد آزمایش قرارگیرند . در مجموعه تامین فشار (پاوریونیت ) شیر فرود اضطراری و پمپ دستی نیز برای کنترل کابین و جا به جایی ان در هنگام اضطراری و تعمیرات ، مورد استفاده قرار می گیرد. 20FT/MIN حداکثر سرعت مجاز درهنگام استفاده از یک شیر فرود اضطراری می باشد.
[(img)|1041814433741001B]
پمپ و موتور القائی، متداول ترین نوع موتورمی باشد. این موتورAC موتور تک سرعته معمولاً در انواع غوله ور روی قسمت بالایی پمپ قرار می گیرد درحالیکه در انواع بدون محفظه ممکن است در قسمت پایین ، قرار داشته باشد. در انواع محفظه دار ، موتورهای دارای شاسی باز استفاده می شوند تا از گردش روغن در تمام قسمت های موتور جهت خنک کردن آن اطمینان حاصل شود. این اقدام از نظرهزینه دارای مزایای قابل توجهی می باشد. زیرا باعث می شود که با استفاده از موتور باعث گرم شدن روغن درنتیجه ، تغییر مقدار چسبندگی ( روانی ) آن می شود. موتور باعث حرکت پمپ می شود، و بین انواع پمپ ها نوع پیچی آن متداول تر از انواع دیگر است زیرا پمپ های پیچی کم صداتر از بقیه می باشند.
[(img)|1041815433741001B]
[(bold)| واحد تامین فشار(پاوریونیت)],* ظرفیت آسانسور * طول حرکت * سرعت * سیستم تعلیق ونحوه اتصال پیستون به کابین. استفاده ازسنسور گرمای روغن نیز کار مناسبی به نظر می رسد ، بدین ترتیب دمای روغن چک می شود و این اطمینان به دست می آید که در صورت افزایش دما از حد معینی ، موتور خاموش خواهد شد . تانک روغن تمامی روغن مورد نیاز سیستم هیدرولیک را در خود جای می دهد. حداقل ظرفیت محفظه روغن 150 لیتر می باشد. مخزن باید یک درجه یا خط کش بازدید روغن جهت تعیین سطح جریان آن داشته باشد . از آن جایی که نیروی پایین آمدن آسانسورهای هیدرولیکی توسط جاذبه زمین تامین می گردد، برای همین نیازی به مصرف انرژی در حرکت به سمت پایین وجود ندارد بنابراین این موتور الکتریکی پمپ روغن نسبت به آسانسور کششی مشابه با توان 2 تا 3 برابر بوده اما مقدار مصرف انرژی در آن حدودا 60 درصد می باشد. از این رو همواره سعی می شود که کابین آسانسور های هیدرولیکی تا جای ممکن سبک ساخته شوند. البته تا حدی که مقررات را نقض ننمایند .
[(img)|1041816433741001B]
انتخاب موتورالکتریکی و به طورکلی پاوریونیت به عوامل متعددی بسیتگی دارد که برخی از آن ها عبارتند از :,زمانی که لازم است آسانسور به سمت بالا حرکت کند روغن در حد مشخصی به سمت شیر های کنترل جریان پمپ می شود. شیر های کنترل به روغن اجازه می دهد که به سمت سیلندر جریان یابد یا اینکه بسته به سرعت مورد نیاز آسانسور ، مقداری از آن به سمت مخزن باز گردد. با اینکه ساختار شیر های کنترل به طور قابل توجهی دارای تنوع می باشند ولی درحال حاضر در تمام سیستم های کنترل از این سیستم به کارمی رود .این شیر ها در بالای محفظه پاوریونیت قرار دارند .می توان یک صداگیر بین پمپ و مجموعه ی کنترل شیرها، یا بعد از شیرهای کنترل 2-3کاهش می دهند. dBAتعبیه نمود. این وسایل معمولا سروصدا را تا اکثر سرو صدا ها زمانی به وجود می آیند که شیر کنترل روغن را به مخزن را به مخزن می فرستد و تحت چنین شرایطی سطح سرو صدا به می رسد. dBA80-85 همیشه باید درمسیر خروجی شیر کنترل از یک شیر قطع و وصل استفاده کرد تا بتوان سیلندر را برای سرویس ازمحل خود جدا کرد . مجموعه کامل باید روی پدهای جدا کننده نصب شود. این مجموعه باید کاملا پلمپ وتراز باشد ولی دقت بسیار زیاد برای تنظیم مجموعه زیاد ضروری نمی باشد. به طور کلی قسمت هایی که به تنظیم دقیق نیاز دارند پمپ وموتور می باشند و معمولا این کار توسط تولید کننده درداخل کارخانه انجام می شود.[(bold)| شیرهای کنترل]
جک هیدرولیکی  جک هیدرولیکی
,وقتی که روغن در فضای سیلندر وارد می‌شود پیستون به حرکت در می‌آید. پیستون ازطریق اتصالاتی به کارسلینگ متصل است و کابین آسانسور برروی کارسلینگ نصب می‌شود. هنگامی که پیستون حرکت می‌کند کابین آسانسور نیز حرکت می‌کند. حرکت پیستون در راستای حرکت کابین است: وقتی که پیستون بالا می‌رود کابین آسانسور نیز بالا می‌رود و وقتی که پیستون پایین می‌آید کابین آسانسور نیز پایین می‌آید. در جک‌های یک به یک (1:1) ، میزان حرکت کابین برابر است با میزان حرکت پیستون. یعنی اگر پیستون به اندازه‌ی یک متر جابه‌جا شود، کابین نیز به اندازه‌ی یک متر جابه‌جا می‌شود. در جک‌های یک به دو (1:2) ، میزان حرکت کابین دو برابر میزان حرکت پیستون است. یعنی اگر پیستون به اندازه‌ی یک متر جابه‌جا شود، کابین به اندازه‌ی دو متر جابه‌جا می‌شود. برای پایین آمدن کابین آسانسور باید پیستون جک پایین بیاید. در این حالت، روغن درون سیلندر از طریق شیر تخلیه و شیلنگ متصل به آن، به درون مخزن پاوریونیت باز می‌گردد. در جک‌های هیدرولیکی، لوله‌‌های سیلندر و پیستون دارای قطرها و طول‌های متنوعی‌اند. تعیین طول دقیق لوله‌‌های سیلندر و پیستون جک، مبتنی بر محاسبات طول مسیر حرکت است. همچنین تعیین قطر دقیق لوله‌‌های سیلندر و پیستون جک، مبتنی بر محاسبات مربوط به وزن کابین، تعداد مسافران و طول مسیر حرکت می‌باشد. قطر پیستون‌ها ارتباط مستقیمی با طول مسیرحرکت دارد: هر چقدرطول مسیر بیشترباشد، قطر پیستون‌ها باید ضخیم‌تر شود تا بتواند وزن بیشتری را تحمل کند. در آسانسورهیدرولیکی، حداکثر مسیر حرکت، حدود 22 متر است زیرا طول لوله‌‌های پیستون دارای محدودیت است و برای طول مسیرهای بلند، پیستون جک‌‌ها باید به صورت بازشوی چند مرحله‌ای (چند استیج) ساخته ‌شود. این نوع جک‌ها به جک‌های تلسکوپی نیز مشهورند. جک‌های هیدرولیکی بر حسب تعداد پیستون (و تعداد مراحل بازشو) عبارتند از: تک استیج، دو استیج، سه استیج. هنگام عملکرد جک‌های تلسکوپی، میزان بازشوی پیستون‌ها به یک اندازه است و پیستون‌ها به ‌طوریکنواخت و همزمان از هم باز می‌شوند. شرکت مهرآسای میلاد (هیدروفرکو) برای اولین بار در جهان، موفق به ساخت جک هیدرولیکی پنج مرحله‌ای (پنج استیج) شده است. در جك‌هاي تلسكوپي، بين قسمت‌هايی که به طور متوالی از هم باز می‌شوند نگهدارنده‌هایی وجود دارند که مانع می‌شوند که پيستون‌ها از هم خارج شوند. در این نوع جك‌ها، طول بخش تكيه‌گاه هر قسمت، بدون در نظر گرفتن هدايت كنندة خارجي آن، حداقل 2 برابر قطر پيستون مربوطه است. جك‌های تلسكوپي مجهز به تجهیزات همزمان‌ساز (synchronizer) هيدروليكي و يا مكانيكي می‌باشند. در صورتی که از تجهیزات همزمان‌ساز هيدروليكي استفاده می‌شود، وقتي كه فشار، بيشتراز 20 درصد فشار بار كامل شود، بايد با يك وسيلة ايمني برقي، از شروع حركت عادي كابين جلوگيري شود. در پيستون‌های چند تکه، اتصال بين تکه‌ها طوري است كه تحمل وزن قسمت‌هاي متصل به پيستون و نيروهاي ديناميكي اضافي را داشته باشد. براي محاسبة اجزاي جك‌های تلسكوپي با استفاده از وسايل همزمان‌ساز هيدروليكي، بالاترين فشار، جايگزين فشار بار كامل می‌شود. اين بالاترين فشار، ناشي از عملكرد وسايل همزمان‌ساز هيدروليكي است و ممكن است که در يكي از اجزاء ايجاد شود. در جك‌هایی که در وضعيت كاملاً باز هستند و تحت نيروهاي ناشي از فشاری معادل 1.4 برابرِ فشار بار كامل قرار می‌گیرند ضريب اطمينان در برابر كمانش حداقل برابر با 2 است. با توجه به فضا و ابعاد چاه آسانسور، جک ممکن است موقعیت‌‌های مختلفی نسبت به کابین داشته باشد و بر این اساس، به انواع زیر تقسیم‌بندی می‌شود: جک مستقیم زیر کابین، جک مستقیم کنار کابین، جک غیرمستقیم، جک دوبل غیر مستقیم و جک دوبل مستقیم کنار کابین. منظور از جک دوبل، یک جفت جک مشابه است که همزمان عمل می‌کنند و برای جابجایی بارهای سنگین به کار می‌روند. در خودروبرها معمولا از جک دوبل استفاده می‌شود. در جک مستقیم زیر کابین، اتصال بين كابين و پيستون قابل انعطاف است و طوری ساخته می‌شود كه وزن پيستون و نيروهاي ديناميكي اضافي ديگر را تحمل نماید. در جك مستقیم زیر کابین، فاصلة آزاد بين قاب‌هاي هدايت كنندة متوالي برابر با 30 سانتیمتر است. همچنین فاصلة بين بالاترين قاب راهنما و پايين‌ترين قسمت كابين (وقتي كه كابين بر روي ضربه گيرهاي كاملا ً فشرده قرار می‌گیرد) برابر با 30 سانتیمتر است.[(bold)| جک هیدرولیکی ]
قیمت بالابر قیمت بالابر
,ارتفاع حرکتی فاکتور مهمی در زمان تعیین [(a)|قیمت بالابر|/بالابر-فروشگاهي-و-مغازه-ايي] می باشد. چرا که در بسیاری از موارد وجود محدودیت در ارتفاع تعیین کننده نوع بالابر می باشد که این موضوع در تعیین و محاسبه قیمت بالابر تاثیر گذار است. معمولا در ارتفاع های کوتاه استفاده از هر دو نوع بالابر رایج است که توجه به سایر جنبه ها از جمله ایمنی و کیفیت و قیمت از جمله عوامل تعیین کننده هستند. اما در صورتی که ارتفاع حرکتی بالابر زیاد باشد فارغ از سایر موارد تنها می توان از بالابرهای کششی استفاده کرد و محدودیت در ساخت جک باعث می شود که از بالابرهای هیدرولیکی در ارتفاع بلند نتوان استفاده نمود. اما با توجه به بالا رفتن ارتفاع استفاده از تجهیزات ایمنی ضروری است که هیمن موضوع باعث بالا رفتن قیمت بالابر میشود.
[(img)|1041812533741001B]
فاکتور بعدی در زمان تعیین نوع و در نهایت قیمت بالابر وزن بار مورد نظر جهت جابجایی می باشد. با توجه به ساختار دو نوع از بالابری که ذکر شد. استفاده از بالابر های هیدرولیکی جهت بارهای سنگین کاملا به صرفه می باشد و قیمت نهایی بالابر را کاهش می دهد در عین حال با توجه به ایمنی بیشتر بالابرهای هیدرولیکی در مجموع استفاده از این نوع بالابرها را کاملا به صرفه میکند. در حالی که استفاده از بالابرهای کششی جهت حمل بارهای سنگین منجر به بالا رفتن [(a)|قیمت بالابر|/بالابر-فروشگاهي-و-مغازه-ايي] می گردد که این موضوع در کنار ایمنی پایین تر این نوع بالابر ها، استفاده از آنها را کاملا بدون توجیح و صرفه می نماید.
[(img)|1041813533741001B]
در حالت کلی فارغ از نوع بالابر که چه به صورت بالابر کششی و یا بالابر هیدرولیکی باشد، عامل مهم در تعیین قیمت بالابرها نوع و اجناس مورد استفاده در ساخت و تولید آنها می باشد. یقینا با توجه به نوع سیستم و کاربری آن استفاده از قطعات با کیفیت و طول عمر بالا می تواند منجر به رضایت مشتری در طول زمان استفاده شود. در عین حال در بحث تعیین قیمت طراحی سیستم بالابر، مهندسی اجزا دارای اهمیت می باشد که قطعا در قیمت نهایی تاثیر گذار خواهد بود. عامل نهایی در تعیین [(a)|قیمت بالابر|/بالابر-فروشگاهي-و-مغازه-ايي]ها خدمات پس از فروش می باشد. در دنیای امروز خدمات پس از فروش دارای اهمیت بیشتری نسبت به فروش می باشد. چرا که ارتباط میان فروشنده و خریدار که تعیین کننده میزان رضایت مشتری می باشد، بعد از انجام پروسه فروش آغاز می گردد که با توجه به نحوه و سرعت و کیفیت در دریافت خدمات پس از فروش میزان رضایتمندی مشتری تعیین می گردد که این موضوع در نهایت منجر به خوشنامی و در نهایت موفقیت و سود آوری بری فروشنده بالابر می باشد.
[(img)|1041814533741001B]
شرکت ها و فروشنده های بسیار متنوعی در بحث فروش انواع بالابرهای کششی و هیدرولیکی فعالیت می کنند که با توجه به طراحی و مهندسی، نوع قطعات مورد استفاده، پروسه مونتاژ و شبکه خدمات پس از فروش دارای قیمت ها و انواع مختلف و متفاوتی می باشد. یقینا با توجه به میزان حساسیت و اهمیت بار مورد نظر جهت جابجایی، انتخاب بالابر مناسب توسط مصرف کننده نهایی می بایستی مورد توجه قرار گیرد. متاسفانه در کشور شاهد حوادث زیادی نسبت به گذشته هستیم که ناشی از انتخاب اشتباه مصرف کننده ها و شرکت هایی که بدون اطلاعات فنی ، مجوز ، استانداردهای لازم و کاملا سود جویانه مصرف کنندگان را گمراه میکنند.لذا از مصرف کنندگان عزیز تقاضا می شود در صورت تصمیم به خریداری هر گونه سیستم هیدرولیکی حتما سابقه، محل تولید ، نمونه سیستم های نصب شده و مجوز های لازم فروشنده را بررسی و بازدید کنند تا بعدازانجام خرید واجرا امکان دریافت خدمات و جوابگویی های بعدی را داشته باشند[(bold)|فاکتورهای مهم در تعیین قیمت بالابرها]
برآورد قیمت آسانسور برآورد قیمت آسانسور
,در طول سالها برای حرکت در بین طبقات در ساختمانها از پله کان استفاده میشده است. با اختراع وسایل عمود بر استفاده از آسانسور در ساختمانها رواج پیدا کرده است. آسانسورها در طول تاریخ با تغییرات بسیاری همراه شده است و این تغییرات باعث بهبود و تامین میزان بسیار زیادی در ایمنی آنها گردیده است. استفاده از سیستم های عمود بر نظیر آسانسور توسط شرکتهایی انجام میگیرد که قادر به طراحی آسانسور هستند. طراحی آسانسور بیانگر نوع قطعات مورد استفاده می باشد که تعیین کننده میزان قیمت می باشد. معمولا در برآورد [(a)|قیمت آسانسور|/قیمت-آسانسور-] قطعات مورد نیاز برآورد هزینه اولیه می گردد و پس از برآورد هزینه های اولیه قطعات، هزینه های مربوط به نصب و راه اندازی و هزینه های مربوط به حمل و ارسال و همچنین هزینه های اداری در خصوص تهیه گواهی مربوط به استاندارد آسانسور که توسط شرکتهای دارای صلاحیت بازرسی مورد آزمون قرار می گیرند که پس از اعلام نتیجه مثبت در خصوص آزمون ها، گواهی مربوطه صادر می گردد. از دیگر هزینه های مربوط به برآورد قیمت آسانسور به هزینه های سر بار و یا هزینه های دیگر اضافه می گردد. در برآورد قیمت های آسانسور یکی از مهمترین موارد که باید مورد توجه دقیق قرار بگیرد محاسبه دقیق موارد بالا می باشد. یقینا با توجه به تنوع بسیار زیاد در خصوص قطعات توجه به این نکته بسیار لازم و ضروری می باشد. همان گونه که در بالا ذکر شده طراحی آسانسور تعیین کننده [(a)|قیمت آسانسور|/قیمت-آسانسور-] می اباشد. آسانسورهایی که با ترافیک ها و طول مسیرهای متفاوت و نوع کاربری متفاوت هستند برآورد قطعات مورد استفاده آنها نیز متفاوت است. برای مثال در خصوص دربهای مورد استفاده در آسانسور توجه به اینکه ساختمان محل نصب با استفاده اداری می باشد و یا مسکونی میتواند دو نوع متفاوت از دربها را داشته باشد. یقینا در یک ساختمان مسکونی ترافیک کمتری در جریان می باشد نسبت به ساختمان اداری و یا حتی ساختمانهای با کاربری تجاری در سطح بالاتری از ترافیک نسبت به دو نوع مسکونی و یا اداری قرار دارند. و یا برای انواع مختلف کاربری آسانسور سرعت های متفاوتی در نظر گرفته می شود. یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در قیمت آسانسور، قطعات و تجهیزاتی می باشد که دارای دو تیپ متفاوت تولید داخلی و یا وارداتی هستند، که قطعا نمونه های تولید داخل از قیمت پایین تری نسبت به نمونه های وارداتی برخوردار است. اما باز هم توجه به نوع کاربری آسانسور و یا کیفیت قطعات تولیدی از جمله عوامل تعیین کننده در انتخاب و در نهایت تاثیر آن بر قیمت آسانسور می باشد. ذکر این نکته نیز قابل توجه است که صرف استفاده از تجهزات وارداتی تامین کیفیت بالاتر در آسانسور نمی باشد. و این گونه انتخاب ها صرفا به بالا رفتن [(a)|قیمت آسانسور|/قیمت-آسانسور-] منجر می شود. هزینه عملیات نصب و راه اندازی در آسانسورها نیز از دیگر عوامل تعیین کننده در قیمت آسانسور می باشد. توجه به این نکته که استفاده از پرسنل مجرب در نصب و راه اندازی آسانسور هم در کیفیت نهایی آسانسور و هم طول عمر قطعات نصب شده تاثیر گذار می باشد. باید توجه داشت که در صورت استفاده از بهترین قطعات اما استفاده از پرسنلی که اطلاع و دانش و فن کافی در زمینه نصب آسانسور را دارا نمی باشند مطمئنا به آسانسوری با کیفیت و عمر استاندارد را ختم نخواهد شد. یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در [(a)|قیمت آسانسور|/قیمت-آسانسور-] برآورد هزینه های بالاسری می باشد که هرچه میزان برآورد آسانسور دقیق تر باشد به همان نسبت هزینه های بالاسری کمتر خواهد شد که این موضوع به پایین تر آمدن قیمت آسانسور منتج خواهد شد. چنانچه در بسیاری از موارد شرکتها بعضا با برآوردهای کاملا سطحی و اضافه کردن هزینه های سربار بسیار بالا، هزینه های پروژه را به مصرف کننده نهایی تحمیل می نمایند. در نهایت و به عنوان نتیجه گیری انتخاب و استفاده از شرکت های معتبر آسانسور جهت دریافت مشاوره اولیه و تعیین نیازمندی های مربوط به استفاده از آسانسور منجر به برآورد کامل و دقیق [(a)|قیمت آسانسور|/قیمت-آسانسور-] بر اساس نیازمندی های مربوط میشود. ضمنا شرکت های معتبر که در ایران ملزم به داشتن گواهی طراحی و مونتاژ از وزارت خانه صنعت معدن و تجارت می باشند و همچنین داراری عضویت در سندیکای آسانسور و پله برقی می باشند از دیگر نشانه های صلاحیت این شرکتها در جهت برآورد قیمت آسانسور می شود. [(bold)|قیمت آسانسور]
مزایای بالابر خانگی هیدرولیکی مزایای بالابر خانگی هیدرولیکی
,در [(a)|بالابر خانگی|/بالابر-خانگی] هیدرولیکی، نیرو محرکه عبارت است از جک هیدرولیکی و پاوریونیت. اجزای اصلی جک هیدرولیکی بالابر عبارتند از: سیلندر و پیستون. طول مسیر و ظرفیت مسافر بالابر به مراتب محدودتر از آسانسور است به همین دلیل، پیستون جک فقط به صورت تک استیج ساخته می‌شود و جک های دو استیج، سه استیج و چهار استیج در بالابر خانگی هیدرولیکی استفاده نمی‌شوند. اجزای پاوریونیت عبارتند از: مخزن حاوی روغن هیدرولیکی، شیر برقی و نیز الکتروموتور و پمپی که باهم کوپله شده‌اند و در روغن غوطه ور هستند. عملکرد سیستم هیدرولیکی بدین ترتیب است که بخشی از روغن مخزن پاوریونیت، از طریق یک شیلنگ فشار قوی به سیلندر جک پمپ می‌شود. در نتیجه، پیستون جک به حرکت در می‌آید و کابین متصل به آن به بالا می‌رود. در [(a)|بالابر خانگی|/بالابر-خانگی] هیدرولیکی، یک جک، کابین را مهار کرده است و مانع کابین سقوط می‌شود. با این وجود، اگر روغن از پاوریونیت و یا جک نشت کند و یا اینکه شیلنگ پاره شود و یا بترکد، تجهیزات ایمنی مانند فلو کنترل، پاراشوت و راپچر والو مانع می‌شوند که کابین سقوط کند. بالابر خانگی هیدرولیکی دارای مزایای مشابه با آسانسور هیدرولیکی است که به‌طور خلاصه به شرح زیر است: [(bold)|بالابر خانگی هیدرولیکی],در [(a)|بالابر خانگی|/بالابر-خانگی] کششی، کابین از طریق سیم بکسل جابه‌جا می‌شود. سیم بکسل‌ها بر اثر ساییدگی تدریجی و عدم رعایت ظرفیت مسافر پاره می‌شوند که منجر به سقوط کابین می‌گردد. ولی در بالابر خانگی هیدرولیکی، کابین توسط یک جک نگه داشته شده است و اصلا سقوط نمی‌کند. حتی اگر پاوریونیت و یا جک دچار نشتی روغن شوند و یا شیلنگ فشار قوی پاره شود و یا بترکد تجهیزات ایمنی مانند فلوکنترل، پاراشوت و راپچر والو مانع از سقوط کابین می‌شوند. [(bold)|1- افزایش ایمنی در برابر خطر سقوط کابین: ],در [(a)|بالابر خانگی|/بالابر-خانگی] کششی، چه موقع شروع به حرکت و چه موقع توقف، کمی شوک به کابین وارد می‌شود ولی در بالابر خانگی هیدرولیکی، فشار روغن، پیستون را به آرامی حرکت می‌دهد و باعث می‌شود که کابین با حرکت نرم و یکنواخت به سمت بالا و یا پایین حرکت کند.[(bold)|2- حرکت نرم و یکنواخت: ],در بالابر خانگی کششی، حرکت سیم بکسل‌ها باعث ایجاد صدا می‌شود ولی در بالابر خانگی هیدرولیکی، حرکت پیستون کاملا نرم و آرام و بدون صداست.[(bold)|3- حرکت بدون صدا: ],شیر برقی برای تنظیم سرعت بالابر خانگی هیدرولیکی به‌کار می‌رود. هنگام حرکت پیستون، کابین با حرکت آرام به سطح طبقه می‌رسد و هنگامی که به‌طور کامل توقف می‌کند با سطح طبقه هم‌تراز می‌شود.
[(img)|1041812171741001B]
[(bold)|4- توقف ملایم‌تر و هم‌تراز شدن کابین با سطح طبقات: ],در [(a)|بالابر خانگی|/بالابر-خانگی] هیدرولیکی، هنگام حرکت رو به بالا، الکتروموتور روشن می‌شود و پمپی که به الکتروموتور کوپله شده، روغن را از طریق یک شیلنگ فشار قوی به فضای سیلندر جک می‌فرستد. این وضعیت باعث می‌شود که پیستون به سمت بالا حرکت کند. ولی موقعی که کابین رو به پایین حرکت می‌کند، موتور خاموش می‌شود و شیر تخلیه روغن باز می‌شود و روغن از سیلندر به پاوریونیت باز می‌گردد که موجب می‌شود که پیستون پایین بیاید.[(bold)|- صرفه‌جویی در مصرف برق با موتور خاموش در حرکت رو به پایین: ],بالابر خانگی هیدرولیکی، نیاز به فضای موتورخانه ندارد بلکه پاوریونیت و تابلو برق در پایین‌ترین ایستگاه و نزدیک به سازه بالابر قرار می‌گیرند. اگر بالابر دچار خرابی و یا حوادثی از قبیل آتش‌سوزی و زلزله شود به‌ سرعت می‌توان به تعمیرات و یا امداد و نجات مصدومان پرداخت. [(bold)|6- دسترسی سریع به موتورخانه هنگام بروز خرابی و یا حوادث: ],در بالابر خانگی کششی، هنگامی که الکتروموتور در حال کار است محیط اطراف آن، گرم می‌شود ولی در [(a)|بالابر خانگی|/بالابر-خانگی] هیدرولیکی، الکتروموتور، از نوع غوطه‌ور در روغن است و حرارت خود را به روغن انتقال می‌دهد. [(bold)|7- کاهش گرمای محیط از طریق خنک شدن الکتروموتور توسط روغن: ],با استفاده از شیر کنترل هیدرولیکی می‌توان سرعت بالابر خانگی هیدرولیکی را تنظیم کرد. این سرعت حداکثر تا 0.2 متر بر ثانیه قابل تنظیم است. [(bold)|8- امکان تنظیم سرعت تا 0.2 متر بر ثانیه:]
نحوه چیدمان جک ها  نحوه چیدمان جک ها
,محل قرار گیری جک و پاوریونیت در این سیستم به طور مستقیم و در زیر کابین می باشد، به یک چاه به ارتفاع طول جک در کف چاهک برای قرار دادن جک هیدرولیکی در داخل آن مورد نیاز می باشد. یک سیلندر مرکزی برای بارهای سنگین و ارتفاع کم، ایده آل است. در این نوع ، محدودیتی در مورد اندازه کابین یا ظرفیت بار وجود ندارد. در سیستم جک از زیر از فضای موجود چاه استفاده بهینه میشود به علت نبود قاب وزنه و ریل ها. [(bold)|جک مستقیم ],شرایط و مقررات حفره چاه در زمین می تواند هزینه بر باشد. به دلیل این که به اندازه طول جک هیدرولیکی باید زمین حفر شده ، جک هیدرولیکی داخل آن نصب شود . حفاری دربعضی ساختمان ها به دلیل مشکلات طرح با هزینه های زیادی همراه شود . بازرسی از جک هیدرولیکی دارای محدودیت است و در مواقع نادر، ممکن است برای انجام تعمیرات از داخل چاه خارج شود. یکی از ایرادات اساسی این طرح احتمال به خصوص در مناطق زلزله خیز است.P.V.C نشت روغن به داخل لوله غلاف ممکن است به علت وجود سنگ یا آب در زیرزمین مشکلاتی به وجود آید و امکان حفر چاه نباشد . طول قابل انجام حدود 18 متر می باشد زیرا احتمال کمانش پیستون برای طول های بیشتر وجود دارد . به دلیل راندمان پایین سیستم های هیدرولیکی نسبت به کششی، از موتوری با توان بالاتر و هزینه های اولیه بیشتری استفاده می شود. [(bold)|محدودیت های به کار گیری ازاین روش ],مزیت جک و پاوریونیت این است که قطعات کمتری نسبت به سایر انواع مصرف شده، به همین دلیل سبک تر است. در این نوع آسانسورها می توان از درب های ورودی و خروجی در هر طرف کابین استفاده نمود. نصب این سیستم ها آسان تر است.
[(img)|1041817433741001B] جک کنار(بغل)
جک و پاوریونیت هایی که در یک طرف نصب می شوند به طور مستقیم یا غیر مستقیم به کابین آسانسورمتصل می گردند درمورد جک هایی که به طور مستقیم از یک طرف عمل می کنند، جک در چاه آسانسور و درکنار کابین قرار می گیرد، در چنین حالتی کابین باعث وارد آوردن یک نیروی جانبی روی ریل ها و ساختمان ها می شود . وزن موجود روی پایه که روی دیوارچاه آسانسور وارد می شود (تقریبا 1600 کیلو گرم) استفاده از این روش را فقط برای بارهای سبک محدود می نماید. میزان ارتفاع آسانسور نیز به اندازه طول پیستون، که معمولا 5/3 متر است، محدود می باشد . جک کناری غیرمسستقیم شبیه جک کناری مستقیم می باشد به جز اینکه ارتباط بین پیستون و کابین آسانسور از طریق یک سیم بکسل و یا زنجیرو فلکه هرز گرد برقرار می شود، درچنین حالتی یک نسبت از2 به 1 درحرکت کابین و جا به جایی پیستون به دست می آید. پس به گاورنر و ترمز ایمنی نیاز است. یکی از مزایای این سیستم درمقایسه با آسانسورهای هیدرولیکی با جک مستقیم، عدم نیاز به حفاری زمین برای نصب جک و پاوریونیت می باشد. برای همین هزینه های آن کمتر بوده ضمن این که خطر روغن ریزی به داخل چاه نیز وجود ندارد. [(bold)|مزایای جک و پاوریونیت ],اما از معایب جک و پاوریونیت می توان به نیاز بیشتر به فضای بالا سری وعمق چاهک و همچنین به بزرگ تر شدن ابعاد چاه در مقایسه با آسانسور مستقیم مرکزی اشاره نمود . برای ایمنی بیشتردر آسانسورهای هیدرولیکی سیم بکسلی غیرمستقیم کناری سنسور هایی روی سیم بکسل نصب می گردد تا در صورتی که یکی از سیم بکسل ها ( حداقل دو سیم بکسل در این آسانسورها باید پیش بینی شده و ضریب ایمنی آن 16 باشد.) ازمحل خود خارج گردید و یا شل شد مدار فرمان آسانسور قطع شده، الکترو موتورپمپ روغن از مدار خارج شود .
[(img)|1041818433741001B] جک غیر مستقیم جک مستقیم دو استیج کنار جک مستقیم کنار جک مستقیم زیر
[(bold)|معایب جک و پاوریونیت ],اگر در سیستمی ظرفیت از حدود 2000 کیلیگرم بیشتر باشد باید از دو جک بصورت دوبل استفاده گردد. ترکیب جک های دوقلو همانند سیلندر های کناری تکی می توانند مستقیم یا غیرمستقیم عمل کنند .[(bold)|جک های دوبل ],• افزایش اندازه محور • افزایش هزینه های نصب و کارکرد به علت استفاده از دو جک • محدودیت های حمل بار تا حدود 20 تن
[(img)|1041810533741001B]
جک و پاوریونیت و آسانسورجک ها ، دردو طرف کابین قرار داده می شوند. به این ترتیب می توان بار های سنگین تری را در مقایسه با آسانسور با جک تکی حمل نمود . ترتیب عملکرد درنوع جک غیرمستقیم، شبیه جک های دو قلوی مستقیم می باشد به جز اینکه کابین آسانسور به وسیله یک سیم بکسل یا زنجیر یا فلکه به پیستون متصل می شود. دراین نوع ترکیب ، حرکت کابین نسبت 2 به 1 به جابه جایی پیستون به دست می دهد. در چنین روشی سیستم گاورنر و ترمز ایمنی نیز مورد نیاز می باشد و عموما در آسانسورهای با ارتفاع استفاده می شود. (Stage)کم از جک و پاوریونیت تک مرحله ای یکی از نکات مهم در این آسانسورها می باشد و حرکت متوازن جک ها با سرعت یکسان است. که در غیر این صورت باعث عدم تعادل کابین درحین حرکت خواهد گردید. برای این منظور در چاهک از یک سه راه (تقسیم کنننده) برای متعادل کردن جریان روغن استفاده می شود.
[(img)|1041819433741001B]
[(bold)|محدودیت های سیلندرهای دوقلو شامل موارد زیر می باشد : ]